Pomoč pri vrnitvi začasno odvzetega vozniškega dovoljenja
Vam je bilo začasno odvzeto vozniško dovoljenje, čeprav prekrška niste storili in imate dokazila, da vozila sploh niste vi uporabljali na dan, ko se vam očita prekršek? V takem primeru imate izredno kratek, 3-dnevni rok, da to dokažete sodišču.
Vendar pozor, ko vam je vročen sklep o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja, četudi prekrška vi niste storili in boste v postopku pred sodiščem to dokazali, vozniškega dovoljenja ne smete uporabljati oz. dokler to ne dokažete sodišču in sodišče svoje odločitve ne spremeni ter vam začasno odvzetega vozniškega dovoljenja ne vrne.
Ugovoru zoper sklep o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja
Vedeti pa morate, da sodišče ugodi ugovoru zoper sklep o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja le v primeru, če storilec z navedbami v ugovoru in dokazi izkaže, da je verjetnost, da je storil prekršek, za katerega je predpisan izrek kazenskih točk v številu, pri katerem se izreče prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, manjša od verjetnosti, da ga ni storil.
Za obstoj utemeljenega suma zadošča nižja stopnja verjetnosti o resničnosti pravno relevantnih dejstev kot za gotovost, ki je potrebna za izdajo obsodilne sodbe. Utemeljen sum je podan, če je stopnja verjetnosti, da je določena oseba storila prekršek, večja od verjetnosti, da ga ni storila, pri čemer mora sum temeljiti na konkretnih dejstvih in dokazih.
Pri tem je potrebno opozoriti na razliko med obstojem utemeljenega suma kot dokaznega standarda za izpolnitev pogojev iz prvega odstavka 113.a člena ZP-1 in sprejemanjem dokazne ocene o tem, ali je obdolžencu dokazana storitev očitanega mu prekrška, kar je predmet postopka o prekršku in ugotavljanja odgovornosti obdolženca za očitani prekršek. Z oceno utemeljenosti suma storitve prekrška zoper varnost cestnega prometa, za katerega je predpisana stranska sankcija kazenskih točk v cestnem prometu v številu, zaradi katerega se po zakonu izreče prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, namreč ni izključena možnost nasprotne ugotovitve glede storitve prekrška v nadaljnjem postopku o prekršku.
Odvetnik za prekrške vam bo po preučitvi vašega primera svetoval, ali boste z vašimi dokazili uspeli sodišče prepričati, da je verjetnost, da niste storili očitanega prekršek, večja od verjetnosti, da ga niste storil. V kolikor bo ocenjeno, da z ugovorom ne boste uspešni, vam bo pojasnil postopek kako postopati, da boste vozniško dovoljenje čimprej spet dobili.
Odvetniku po prejemu sklepa o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja podpišete pooblastilo, ki ga ta predloži sodišču in bosta o celotnem prekrškovnem postopku obveščena oba, kar je izredno pomembno, saj se na ta način izognete temu, da bi kakšno pisanje sodišča spregledali in bi vam zaradi tega lahko nastale težave, v najhujšem primeru pa bi lahko celo ostali brez vozniškega dovoljenja.